قلب سالم تر موجب عملکرد بهتر مغز می گردد

به گزارش وبلاگ تصویر HD، شواهد نشان می دهد که داشتن بیماری قلبی خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد و بالعکس، اما تیمی از محققان درصدد آن برآمدند تا دریابند که آیا این ارتباط در جمعیت سالم هم دیده می گردد یا خیر.

قلب سالم تر موجب عملکرد بهتر مغز می گردد

به گزارش وبلاگ تصویر HD به نقل از مهر، در این مطالعه، اسکن MRI حدود 30 هزار فرد بزرگسال سالم در بریتانیا گرفته شد تا سلامت قلب شأن ارزیابی گردد.

شرکت کنندگان همچنین تست های فکری را در راستای ارزیابی توانایی شأن در حل مسائل منطقی و استدلالی انجام دادند تا بدین ترتیب معین گردد که چقدر مغزشان در پردازش اطلاعات سریع عمل می نماید. عملکرد بهتر در این تست ها با عملکرد بهتر مغز مرتبط بود.

نیکلاس هاروی، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ساوتهمپتون انگلستان، در این باره می گوید: نتایج نشان داد کسانی که در آزمون های شناختی عملکرد بهتری داشتند قلب سالم تری هم داشتند.

وی در ادامه می افزاید: از اینرو داشتن مغز سالم با داشتن قلب سالم مرتبط است.

فاکتورهای پرخطر مانند سن، استعمال دخانیات، فشار خون بالا، مصرف الکل و میزان ورزش می تواند در بروز مشکلاتی از قبیل بیماری قلبی و زوال عقل در فرد تأثیر بگذارد. از اینرو، مشخص اینکه آیا این عوامل مسئول ارتباط مغز و قلب هستند یا این اندام ها به طور مستقل با هم مرتبط هستند، مهم بود.

به گفته محققان، در حالی که مکانیسم های بالقوه ارتباط قلب و مغز به طور کامل ترسیم نشده اند، اما روشن است که این سیستم ها کاملاً به هم متصل هستند.

اعصاب زیادی از مغز به طور مستقیم به قلب ارتباط دارند و از اینرو یک ارتباط قوی بین این دو وجود دارد.

به گفته هاروی: یافته های ما در حالیکه جمعیت جهانی در حال پیر شدن هستند بسیار مهم است. درک ارتباط بین این بیماری ها ما را قادر می سازد ارزیابی خود را از افراد مسن بهینه نموده و به طور بالقوه درمان های جدیدی را ایجاد کنیم که مکانیسم های معمول پیری را هدف قرار می دهد.

منبع: جام جم آنلاین

به "قلب سالم تر موجب عملکرد بهتر مغز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلب سالم تر موجب عملکرد بهتر مغز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید